932 114 791

LES 25 RAONS DE LA NEUROCIÈNCIA PER ESTUDIAR MÚSICA A QUALSEVOL EDAT

 

Les 25 raons de la neurociència per estudiar música a qualsevol edat

 
Las 25 razones de la neurociencia para estudiar música a cualquier edad_Escuela de Música Diaula

A la imatges de dalt, dos alumnes de la nostra escola amb els seus respectius professors.

Les investigacions realitzades en els últims 10 anys pels neurocientífics sobre els efectes de la música en el nostre cervell i en la nostra salut ens diuen que estudiar música, a qualsevol edat, és encara més beneficiós del que ja sabíem. Aquests estudis detallats s’han pogut realitzar gràcies a l’avanç de tecnologies com la FMRI (Imatge per Ressonància Magnètica Funcional) i l’electroencefalografia (EEG), que mostren el que li passa al nostre cervell quan processa música. Hem fet un recull de les 25 principals raons de la neurociència per estudiar música.

1. Augmenta el rendiment escolar: l’activitat musical implica pràcticament a totes les regions del cervell i a gairebé tots els subsistemes neuronals, per aquesta raó no és estrany que els estudis hagin trobat una correlació entre l’aprenentatge d’un instrument i l’èxit escolar.

2. Estudiar música augmenta la neuroplasticitat: l’habilitat del cervell per reorganitzar formant noves connexions neuronals.

3. Agilitza el desenvolupament de les habilitats de la parla (adquisició del llenguatge i vocabulari) i la lectura (a partir de les 4 setmanes d’estudi).

4. Millora la coordinació motora: tocar un instrument és una tasca summament complexa que requereix que el cervell vinculi fortament la percepció i l’acció. De fet, quan algú aprèn a tocar un instrument musical ha de desenvolupar les habilitats de motricitat fina necessàries per produir els sons correctes, creant així un fort vincle al cervell entre els mecanismes sensorials i motors.

5. Augmenta la capacitat per resoldre problemes numèrics.

6. Millora la memòria de treball.

7. Millora la capacitat de comprensió.

8. Millora l’habilitat dels nens per interpretar el que realment diuen els altres (els altres nens i els adults).

9. Entrena als nens a enfocar la seva atenció durant períodes prolongats de temps.

10. Augmenta la resiliència emocional (Resiliencia: por qué es tan importante para nuestra salud y cómo desarrollarla).

 

11. Millora l’autoestima i la confiança en un mateix.

12. Ajuda a desenvolupar la capacitat d’empatia en els més petits.

13. Ajuda als nens a aprendre a expressar-se.

14. Desenvolupa la creativitat..

15. Els nens que aprenen a tocar un instrument augmenten la seva CI : un estudi realitzat a Harvard va descobrir que l’aprenentatge musical abans dels set anys d’edat ajuda a connectar els hemisferis millorant les connexions neuronals presents en el cos callós, millorant la comunicació entre els dos costats. Un cos callós més gran permet que els missatges viatgin més ràpid, en rutes creatives; el que es tradueix en una major funció executiva (IC).

16. És eficaç en el tractament de trastorns neuronals com l’autisme. La música pot servir com un espai psicològic segur per a persones autistes, ajudant a la seva connexió social. Pam Heaton, del Departament de Psicologia del Goldsmiths College, ha realitzat un treball molt útil sobre aquest tema.

17. Els ensenya a treballar en grup: aprenen els valors de la cooperació i la col·laboració.

18. Ajuda a resoldre problemes de manera més eficaç i creativa, en contextos acadèmics i socials.

19. És eficaç en el tractament de trastorns neuronals, com el Parkinson i la demència.

20. Desenvolupa i manté la capacitat de la multitasca, segons un estudi de la Harvard Medical School.

Las 25 razones de la neurociencia para estudiar música a cualquier edad

Alumnes del Nivell de Sensibilització de la nostra escola durant l’assaig de la propera cantata de final de curs.

21. Enforteix les funcions cerebrals.

22. Redueix l’estrès i l’ansietat (s’ha comprovat que disminueix el cortisol, l’hormona de l’estrès).

23. Ajuda a estimular la generació d’endorfines (l’hormona de la felicitat).

24. Millora el desenvolupament de l’àrea cerebral implicada en la motivació, el plaer i la recompensa.

25. Segons un estudi publicat a Trends in Cognitive Science (2013), contribueix al bon funcionament del sistema immunitari.

Totes aquestes raons, i probablement algunes més que no hem esmentat, fan que un es pregunti com és que l’aprenentatge musical no està completament integrat en els plans d’ensenyament general. El reconegut musicòleg Ismael Fernández de la Costa ho expressava així en una entrevista publicada aquest cap de setmana al diari La Opinión: «En lloc de donar instruments als nens i als adolescents perquè després ells puguin construir la seva vida cultural, se’ls dóna coneixement. Vinga dades i dades. Que Beethoven va ser sord ho han de saber. Però solfejar, cantar i tocar un instrument si no ho fan a determinada edat, segurament no ho faran mai. Igual que aprenem gramàtica i literatura, que aprenem a llegir i escriure, per què no aprenem a cantar i la tècnica musical?, per què no, si és un instrument per a la vida? És de veritat una catàstrofe. Almenys saber cantar i llegir música igual que es llegeix un llibre. És un instrument per a la vida que els farà més feliços que una altra cosa. És una veritable desgràcia la situació actual».

A Diaula formem a músics en 19 instruments, incloent la veu, des de l’any 1979. I tenim alumnes d’entre 3 i 80 anys, perquè els adults també poden aprendre música i gaudir de l’aprenentatge, en contra del que sol pensar-se. Si vols informació sobre els diferents programes d’estudi (Artístic i Lúdic), posa’t en contacte amb l’escola.

Altres fonts:

Qué le hace la música a nuestro cerebro (El País)

The benefits of Music Education (The Royal Conservatory)

Neuroscience Reveals The Power Of Music To Benefit Children’s Outcomes Across The EYFS

The Neuroscience of Music (Royal College of Psychiatrists)

Music and the brain: the neuroscience of music and musical appreciation

Afegir un comentari

Límite de tiempo se agote. Por favor, recargar el CAPTCHA por favor.

* Si us plau, empleneu tots els camps correctament

Notícies relacionades

27/05/2018
Cine: os recomanem anar a veure el documental ‘Maria by Callas’
  'Maria by Callas'   Per als altres va ser (i segueix sent) "La Diva", amb majúscules, però ella només va voler ser Maria; un desig que va acariciar i...